Trustpilot
STEELPRESS BC-800C kuglekobling til 800 kg trailer med 50 mm rørformet trækstang
STEELPRESS BC-800C kuglekobling til 800 kg trailer med 50 mm rørformet trækstang
STEELPRESS BC-800C kuglekobling til 800 kg trailer med 50 mm rørformet trækstang
STEELPRESS BC-800C kuglekobling til 800 kg trailer med 50 mm rørformet trækstang

STEELPRESS BC-800C kuglekobling til 800 kg trailer med 50 mm rørformet trækstang

  • BC-800C kuglekoblingen er designet til anhængere med en vægt på op til 800 kg. Det trækstangsmonterede koblingshoved og den 50 mm rørformede påløbsanordning bruges til sikkert at forbinde anhængeren med det trækkende køretøj.
Producent: STEELPRESS
Trækstangsprofil: rør
Trækstangs bredde: 50 mm
Maks. tilladt totalvægt: 800 kg
Støttelast: 75 kg
124,09 DKK
99,27 DKK Nettopris
12409 point.
124.09 point.

STEELPRESS BC-800C kuglekobling til 800 kg trailer med 50 mm rørformet trækstang

124,09 DKK
99,27 DKK Nettopris
    12409 point
    124.09 point
    Spørg om produktet
    Hvis den ovenstående beskrivelse ikke er tilstrækkelig for dig, så send os dit spørgsmål om dette produkt. Vi forsøger at svare så hurtigt som muligt. Data behandles iht persondatapolitik. Ved at indsende dem accepterer du dets vilkår.
    Skriv din anmeldelse
    Din anmeldelse:
    5/5
    Tilføj dit eget produktbillede:
    [producent]

    STEELPRESS BC-800C kuglekobling til 800 kg trailer med 50 mm rørformet trækstang

    BC-800C kuglekoblingen fra STEELPRESS er en robust og pålidelig løsning til trailere med en totalvægt på op til 800 kg . Den er designet til montering på en 50 mm rørformet trækstang og på et påløbsanlæg med et gliderør med en diameter på 50 mm og garanterer en stabil og sikker forbindelse til det trækkende køretøj. En tilladt lodret belastning på 75 kg muliggør korrekt vægtfordeling og sikker transport af tungere laster. Takket være sit holdbare design og højkvalitetsudførelse er BC-800C-modellen velegnet til professionelle og krævende brugere og sikrer sikkerhed selv under vanskelige driftsforhold. Hovedet er udstyret med en låsepal , der forhindrer utilsigtet frakobling af anhængertrækket under kørsel, hvilket øger transportsikkerheden .

    Indikator for slid på anhængertrækkugle

    STEELPRESS koblingshovedet er DEKRA-certificeret – udstedt af et uafhængigt tysk test- og certificeringsorgan. Dette bekræfter, at produktet er blevet testet under kontrollerede forhold for overholdelse af sikkerheds- og kvalitetskrav, herunder styrke- og udmattelsestest , slid- og korrosionsbestandighed , korrekt funktion af låsemekanismen og dimensionsnøjagtighed . Dette indikerer tydeligt for brugeren, at koblingen opfylder høje standarder og er blevet verificeret af uafhængige eksperter – hvilket sikrer sættets sikkerhed og længerevarende, problemfri drift .

    En kuglekobling er en komponent, der er monteret på anhængerens trækstang, og som bruges til sikkert at forbinde anhængeren til det trækkende køretøj . Dens design giver mulighed for stabil montering på anhængerkuglen, hvilket sikrer en sikker forbindelse og jævn anhængerbevægelse under kørsel. Brug af en kuglekobling er vigtig, fordi den minimerer risikoen for, at anhængeren løsner sig under transport , og sikrer korrekt kontrol over anhængeren, især under sving og manøvrering. Brug af en kuglekobling øger sikkerheden og komforten ved transport af forskellige laster.

    Indikator for slid på anhængertrækkugle

    Forbrugsovervågning

    Indikatoren for slid på kuglekoblingen er en løsning, der forbedrer sikkerheden og pålideligheden af ​​forbindelsen mellem anhænger og køretøj betydeligt. Dette præcise overvågningssystem giver brugeren mulighed for hurtigt og nemt at vurdere anhængertrækkets tekniske tilstand uden behov for specialiserede målinger. Indikatoren viser tydeligt slidniveauet på anhængerkoblingskuglen og signalerer behovet for udskiftning, før der opstår farlige situationer. Dette forhindrer effektivt problemer relateret til overdreven slitage, såsom øget slør eller risikoen for uventet frakobling af anhængeren under kørsel.

    Antikorrosionsbeskyttelse

    Antikorrosionsbeskyttelse

    Disse kuglekoblinger er fremstillet af stål af høj kvalitet og gennemgår en præcis galvaniseringsproces, hvilket er nøglen til deres holdbarhed og pålidelighed. Galvanisering indebærer at belægge koblingens overflade med et lag zink, hvilket skaber en effektiv barriere mod atmosfæriske faktorer som fugt, vejsalt og temperaturudsving. Den resulterende belægning giver fremragende beskyttelse mod rust og korrosion og øger koblingens modstandsdygtighed over for mekaniske skader betydeligt.

    Producent
    STEELPRESS
    Produktkode
    UT016133
    Model
    BC-800C
    Trækstangsprofil
    rør
    Trækstangs bredde
    50 mm
    Maks. tilladt totalvægt
    800 kg
    Støttelast
    75 kg
    Boltafstand
    90 mm
    Monteringshul diameter
    12,5 mm
    Slitageindikator
    ja
    Rød/grøn indikator
    nej
    Enhed, der er ansvarlig for dette produkt i EU
    STEELPRESS Sp. z o. o.Mere
    Adresse: Powstańców Wielkopolskich 48Postnummer: 62-031By: Luboń - PoznańLand: PolandAdres email: e.zielinska@steelpress.eu
    pixel